Hüpertensioon

rõhk hüpertensiooni korral

Hüpertensioon on püsiv kõrgenenud vererõhk üle normi, tavaliselt üle 140/90 millimeetrit elavhõbedat.

Arteriaalne essentsiaalne hüpertensioon on selle teine nimi. See moodustab üle üheksakümne protsendi arteriaalse hüpertensiooni juhtudest. Ülejäänud juhtudel diagnoositakse sekundaarne arteriaalne hüpertensioon. Nende hulka kuuluvad neeru- kuni 4%, endokriinne kuni 0, 4%, hemodünaamiline ja neuroloogiline stress, mis on põhjustatud iatrogeensete ainete tarbimisest. Rasedatel esineb ka hüpertensiooni, mille puhul vererõhu tõus on üheks põhihaiguse sümptomiks.

Erinevat tüüpi iatrogeense hüpertensiooni puhul on erinevate toidulisandite ja rasestumisvastaste vahendite meetodid erinevad. Üldiselt põhjustab hüpertensiooni esinemine inimkeha geneetilises koodis enam kui 25 kombinatsiooni.

Hüpertensioon põhjustab

Kui arstid räägivad hüpertensiooni põhjustest, tunnistavad nad, et selle tekkepõhjus on siiani ebaselge. Seetõttu nimetatakse seda haigust ka essentsiaalseks või ebaselge etioloogiaga haiguseks.

Meie ajal eksisteerivad teooriad, mis püüavad seletada hüpertensiooni tekkimist, on iseenesest vastuvõetamatud ja võivad viia inimese lootusetusse olukorda (kui kõik meetodid on läbi proovitud), ilma midagi konkreetselt või teaduslikult seletamata. Patsient pannakse pehmelt öeldes ravile ravi pärast. Inimene on sunnitud hüpertensiivse seisundi leevendamiseks peaaegu pidevalt kasutama ravimeid.

Inimese kehas on nn süsteem, mis reguleerib vererõhku. Samuti võib see erinevatel põhjustel suureneda. Vererõhu tõusu korral muutuvad selliste veresoonte seinad nagu aordikaar või unearter väga pingeliseks. Seetõttu on neis asuvad retseptorid ärritunud. Tekkiv erutus, läbides närve, jõuab medulla piklikusse. Seal on vasomotoorne keskus. Depressorneuronite aktiivsus, erinevalt pressorneuronitest, suureneb, põhjustades seeläbi veresoonte laienemist ja vererõhu langust. Vererõhu languse korral toimuvad sellised protsessid täielikus kontrastis. See seletab normaalset vererõhu tõusmise ja langetamise protsessi inimkehas. Ilma põhjuseta rõhk ei tõuse. Kõik kehas on omavahel seotud.

Hüpertensiooni põhjused on järgmised:

 1. Rasvumine ja ülekaalulisus. Selle probleemiga inimestel on väga sageli vererõhu tõus ja selle tulemusena hüpertensioon. Inimesed, kellel on sellised organismi ainevahetuse häired, peaksid selle reeglina kontrolli alla võtma.
 2. Viiel protsendil patsientidest võivad hüpertensiooni põhjuseks olla neerude või kilpnäärme talitlushäired.
 3. Kui inimene pole ülekaaluline ja saleda kehaehitusega. Neerude ja kilpnäärmega tal probleeme pole, siis võib hüpertensiooni põhjuseks olla magneesiumipuudus organismis
 4. Hüpertensioon on põhjustatud viiel protsendil patsientidest: neerupealiste kasvaja, hüpofüüsi kasvaja, elavhõbeda-, pliimürgistus jne.

Üksikasjalikumalt on enamiku patsientide hüpertensiooni peamine põhjus metaboolne sündroom. Reeglina on sellistel patsientidel kolesterooli sisaldus veres häiritud. Metaboolse sündroomi määravad mitmed põhjused: vööümbermõõdu suurenemine (naistel üle 80 cm, meestel üle 94 cm); triglütseriidide (nn rasvade) tõus veres ületab 1, 75 mmol liitri kohta või patsient saab juba haigust korrigeerivaid ravimeid; kõrge tihedusega lipoproteiinid naistel peaksid olema alla 1, 3 mmol liitri kohta, meestel alla 1, 0 mmol liitri kohta; süstoolne vererõhk ületab 140 mm Hg ja diastoolne vererõhk ületab 85 mm Hg; tühja kõhuga võetud vere glükoosisisaldus on üle 5, 5 mmol liitri kohta. Kokkuvõttes, kui hüpertensioon on kombineeritud ülekaaluga, peaksite kontrollima metaboolse sündroomi olemasolu.

Lisaks on hüpertensiooni põhjusteks: psühholoogiline stress, diabeet, neeru- ja kilpnäärmehaigused, oma osa on ka pärilikkusel.

Hüpertensiooni sümptomid

Hüpertensiooni kliinilistel ilmingutel ei ole spetsiifilisi sümptomeid. Patsiendid ei pruugi aastaid isegi arvata, mis haigus neil on. Nad tunnevad kõrget elujõudu. Kuigi mõnikord võivad neid siiski tabada pearinglus, nõrkus, mõnikord pearinglus. Kuid reeglina usuvad need inimesed, et see on ületöötamisest. Kaebused tekivad siis, kui, nagu neid nimetatakse, on kahjustatud sihtorganid. Need on elundid, mis on vererõhu muutuste suhtes kõige tundlikumad.

Peavalu ja peapöörituse tekkimine inimesel, müra peas, töövõime ja mälu vähenemine viitavad esmastele muutustele ajuverevarustuses. Hiljem liituvad topeltnägemine, lendab silmade ees, nõrkus, kõneraskused, käte ja jalgade tuimus, kuid algtasemel on need verevarustuse muutused tulevase iseloomuga.

Kui hüpertensiooni staadium on kaugele jõudnud, võib see kaasa tuua tüsistusi südameataki või insuldi kujul. Kõige varasem ja püsivam kõrge vererõhu tunnus on müokardi vasaku vatsakese suurenemine (hüpertroofia). Sellega seoses kaasneb selle massi suurenemisega asjaolu, et laevade seinad paksenevad. Esiteks pakseneb vasaku vatsakese seina paksus, seejärel laieneb selle vatsakese südamekamber. Sama kehtib ka hüpertensiooni kohta. Teisel viisil võib seda seisundit nimetada südame hüpertensiooniks või hüpertensiivseks südamehaiguseks. Selle hüpertensioonivormiga võivad aordi jämedad morfoloogilised muutused (ateroskleroos) liituda, see võib laieneda, mille tagajärjel võib see rebeneda või dissektsioonida. Südame hüpertensioon on selles osas väga salakaval.

Hüpertensiooni tunnus või tavaline sümptom on loomulikult peavalu. Ja selle haiguse kõige iseloomulikuma tunnusena võib see edasise progresseerumisega ilmneda erinevatel kellaaegadel (patsiendid kurdavad sageli öise ja pärast unest ärkamist). Peavalu võib olla nii lõhkev või raskustunne kuklaluu piirkonnas, mis võib katta ka teisi peapiirkondi. Hüpertensiooniga võib esineda jalgade turset, mis viitab ka südamepuudulikkusele. Lisaks võivad need olla märk neerufunktsiooni kahjustusest.

arteriaalne hüpertensioon

Arteriaalne hüpertensioon on kogu kardiovaskulaarsüsteemi kõige levinum haigus. Sõna "arteriaalne hüpertensioon" viitab vererõhule, mis püsib pidevalt kõrgel. Vererõhu tõus tekib arterite ja arterioolide ahenemisel.

Arter on peamine transporditee, mille kaudu veri jõuab kõigisse keha kudedesse. Paljudel inimestel ahenevad arterioolid väga sageli. Esialgu spasmi tõttu ja hiljem jääb nende valendik seina paksenemise tõttu peaaegu pidevalt kitsenema. Ja siis, et verevool kitsendustest üle saaks, pingutatakse suuremalt, mille tulemusena suureneb südamelihase töö ning veresoonkonda voolab suur hulk verd. Sellised inimesed kannatavad tavaliselt hüpertensiooni all.

See seisund on krooniline. Ligikaudu 1-l 10-st hüpertensiivsest patsiendist on kõrge vererõhk põhjustatud konkreetse organi kahjustusest.

Nendel juhtudel räägime sümptomaatilisest arteriaalsest hüpertensioonist või nagu seda nimetatakse ka sekundaarseks. Ligikaudu 90 protsenti patsientidest kannatab hüpertensiooni olulise vormi või, nagu seda nimetatakse primaarseks, all. Arteriaalse hüpertensiooniga patsiendid kannatavad väga sageli peavalude all.

Arteriaalse hüpertensiooni korral esineb sageli hüpertensiivset kriisi. Hüpertensiivset kriisi on kahte tüüpi:

 • Kriisi esimene staadium (kui on vajalik vererõhu viivitamatu alandamine) liigitatakse järgmiselt: hüpertroofiline entsefalopaatia, äge vasaku vatsakese puudulikkus, äge aordi dissektsioon, eklampsia, postkoronaarne arteriaalne šunteerimine. Mõnel juhul täheldatakse hüpertensiooni, mis ühendab veres ringlevate katehhoolamiinide taseme tõusu.
 • Kriisi teises etapis (kui vajalikud tingimused vererõhu alandamiseks 12-24 tunni jooksul): pahaloomuline arteriaalne hüpertensioon ilma eriliste tüsistusteta, kõrge hüpertensioon, mida iseloomustab diastoolse rõhu tõus üle 140 mm Hg.

Hüpertensiivse kriisi erakorraline cupiriseerimine viiakse läbi tingimustes, kui see ilmneb: kramplik vorm (hüpertensiivne entsefalopaatia), kriis feokromotsütoomi esinemisel, müokardiinfarkti kriis, insult, kopsuturse, aordi aneurüsm.

Arteri poolt arteriaalse hüpertensiooni korral määratud uuringud peaksid hõlmama: silmapõhja uuringut, neerufunktsiooni uuringut, südameuuringut. Samuti võib ta määrata patsientidele antihüpertensiivse ravi, mis aitab tuvastada hüpertensiooni (hüpertensiooni) ajal tekkida võivaid tüsistusi.

Hüpertensiooni astmed

Hüpertensiooni õigeks diagnoosimiseks peavad arstid kõigepealt kindlaks määrama patsiendi hüpertensiooni astme või staadiumi ja tegema nii-öelda asjakohase kande tema haiguslugu. Kui hüpertensioonihaigus diagnoositi hilisemas, teises või kolmandas staadiumis, võivad tagajärjed organismile olla tõsisemad kui haiguse esimeses staadiumis. Sellegipoolest pöörduvad vähesed patsiendid arsti juurde haiguse varases või algstaadiumis. Ja üldiselt mõõdavad vähesed inimesed ise kodus vererõhku.

Määrake: normaalne vererõhk, mille puhul süstoolne vererõhk, mille indikaator on alla 130 mm Hg, ja diastoolne vererõhk, mille väärtused on alla 85 mm Hg. Kõrge normaalne, mille puhul süstoolne vererõhk, mille indikaator on 130-140 mm Hg, ja diastoolne vererõhk, mille näitajad on 85-90 mm Hg.

 • Hüpertensioon 1 kraadi (kerge), mille puhul süstoolne vererõhk on 140-160 mmHg ja diastoolne vererõhk, mille näitajad on 90-100 mmHg;
 • II astme (mõõdukas) hüpertensioon, mille puhul süstoolse vererõhu näitaja on 160-180 mmHg ja diastoolse vererõhu näitajad 100-110 mmHg;
 • 3. astme (raske) hüpertensioon, mille puhul süstoolne vererõhk on üle 180 mm Hg, ja diastoolne vererõhk, mille väärtused on üle 110 mm Hg.

Hüpertensiooni etapid

Hüpertensiooni esimene staadium - mida iseloomustab vererõhu tõus kuni 160/100 mm, mis võib olla mõne päeva või nädala jooksul. Kuid soodsatel tingimustel langeb see tavaliselt normaalsele tasemele.

Selles etapis ei esine tavaliselt haiguse sümptomeid. Mõnikord võib esineda kaebusi korduva peavalu, unehäirete, kerge südamevalu kohta.

Hüpertensiooni teises etapis tõuseb rõhk 180/100 mm-ni. Isegi kui patsient puhkab, ei lange see normaalsele tasemele. Lisaks vererõhu tõusule võib esineda võrkkesta arteri ahenemine, südame vasaku vatsakese hüpertroofia, analüüsi ajal uriinis valk ja plasma kreatiinisisalduse kerge tõus. Võib esineda peavalu, pearinglust, unehäireid, stenokardiat, õhupuudust. Selle etapiga võivad tulla sellised õnnetused nagu südameatakk, insult. Selles etapis on vaja võtta hüpertensiooni ravimeid.

Hüpertensiooni kolmandas staadiumis on vererõhu tõus 180/110 mm ja üle selle. Peaaegu kõik patsiendid kogevad muutusi (tõsised) siseorganites. Sagedased on õhupuudushood, stenokardia, südame rütmihäired, peavalud, pearinglus, une- ja kuulmishäired, nägemis- ja mäluhäired. Neeru- ja südamepuudulikkuse areng. Insuldid ja infarktid on garanteeritud. Tuleb läbi viia kiireloomuline ravi.

Hüpertensiooni ravi

Hüpertensiooni raviks on kaks meetodit: ravim ja mitteravim.

Hüpertensiooni ravimeetodeid on erinevaid, kuid ravi tuleb alustada selliste haiguste raviga, mille sümptomiteks on sekundaarne hüpertensioon, samuti hüpertensiooni sümptomaatiliste komponentide ravi. Arteriaalse hüpertensiooni mittemedikamentoosne ravi seisneb soolapiiranguga dieedi järgimises, soodsas puhke- ja töörežiimis, stressiolukordades toimetulekus, alkoholi tarvitamisest ja suitsetamisest loobumises ning kehakaalu normaliseerimises. Ainult selle meetodi madala efektiivsusega tuleks ühendada ravimteraapia.

Ravimravi eesmärk on alandada vererõhku, nimelt kõrvaldada selle vaskulaarse seisundi põhjus. Ravi alguses on asjakohane mono- ja kombineeritud ravi. Kui see on ebaefektiivne, kasutan madalaid annuseid antihüpertensiivsete ravimite kombinatsioone. Ravi esimene rida on ette nähtud ravimid, mis parandavad prognoosi.

 • Beetablokaatorid. See on aegunud ravimite rühm, millel on hüpotensiivne toime, vähendades südame löögisagedust ja veremahtu minutis. Need parandavad tema isheemilise haiguse korral südame tööd. Kuid selliste ravimite kõrvaltoimeks on bronhospasm, nii et meie ajal loobub enamik arste sellest ravimeetodist monoteraapiana. Ja ka pikaajalisel kasutamisel aitavad need kaasa diabeedi ja erektsioonihäirete tekkele.
 • Diureetikumid. Hüpertensiooni raviks kasutatakse ka salureetikume, ravimeid, mis eemaldavad kehast naatriumi- ja klooriioone. Kuid enamik diureetikume provotseerib kaaliumi eritumist organismist. Parim on neid kombineerida.
 • Kaaliumi antagonistid. Kasutatakse ajukahjustuste vältimiseks. Mitte mingil juhul ei tohi hüpertensiooni korral ise ravida.

Ainult arst saab pärast korralikult läbi viidud uuringut välja kirjutada õiged vahendid hüpertensiooni raviks.

Üldiselt võib öelda, et kuigi hüpertensioon ei ole täielikult ravitav, võib kindlalt väita, et häid tulemusi ravis on võimalik saavutada patsiendi ja raviarsti kooskõlastatud töös. Võimalik on saavutada stabiilne veresoonkonna seisundi ja südame töö paranemine, samuti parandada kolesterooli taset veres, mis aitab kaasa ka patsiendi seisundi heale leevendamisele. Arsti absoluutsete juhiste ja soovituste järgimine aitab patsiendil vabaneda paljudest sümptomitest, mida see salakaval haigus võib põhjustada.

Dieet hüpertensiooni jaoks

Ratsionaalne toitumine on tervist hoidev toitumine. Samuti rahuldab see kõik inimkeha vajadused vitamiinide, toitainete ja mineraalainete ning energia järele.

Kogu südamesüsteemi töö on tihedalt seotud seedimisprotsessidega. Hüpertensiooni korral mõjutab dieet soodsalt patsiendi üldist seisundit. Suur eine võib mao oluliselt üle täita ja seeläbi nihutada diafragma, mis raskendab südame tööd. Suure koormuse tekitab ka liigne vedelik. Noh, kui toit on täis suures koguses naatriumkloriidi, siis jääb keha kudedesse vett kinni ja see kutsub esile vererõhu tõusu, mis mõnikord põhjustab ka jäsemete turset.

Dieedi põhimõtted. toitumine: eeltingimuseks peetakse dieedi järgimist - regulaarsed toidukorrad samal ajal, parim viis oleks ka kinni pidada sagedastest ja murdosadest toidukordadest - kolm kuni viis korda päevas, mis on ülekaalulisuse puhul väga oluline; õhtusöök on soovitatav võtta hiljemalt kaks tundi enne magamaminekut - rikkalik eine enne puhkust kutsub esile ülekaalu ja rasvumise kogunemise ning aitab kaasa ka rahutule unele; dieeti järgides peaks toit olema mitmekesine ja sisaldama erinevat (taimset ja loomset) päritolu tooteid.

Mida tuleb piirata:

 • soola. Soovitatav on piirata seda minimaalsete mahtudega ja lisada ainult kergelt juba keedetud roogasid. Üldiselt põhjustab sool ise vedelikupeetust organismis ja aitab kaasa liigse kehakaalu kuhjumisele. Dieedi pidamisel võetakse seda tavaliselt viis grammi päevas. Vererõhu tõusu korral soovitatakse soola võtta "ennetava" tüübina, see tähendab vähendatud naatriumisisaldusega. See võib sisaldada ka tervise jaoks olulisi mineraale, nagu magneesiumi, joodi ja kaaliumiioone. Madala naatriumisisaldusega tooted on taimset päritolu tooted: kala, kodujuust, liha. Valmistoidud nagu juust või vorst sisaldavad uskumatult palju soola. Seda on neis kümme korda rohkem kui naturaalses lihas. Kui toit ei ole soolatud või üldse soolamata, siis selle maitset saab parandada jõhvikate, sidrunhappe, peterselli, kaneeli, koriandri või tilli lisamisega. Soola piiramine on hüpertensiooni ravis dieedis väga oluline.
 • Vedelik. Joogikoguse vähendamine ühe liitrini päevas, sealhulgas kompott, supp, piim ja tee. Selle piirangu eesmärk on südamelihase ja neerude töö mahalaadimine. Samuti peaksite piirama kardiovaskulaarsüsteemi tööd ergutavate ainete tarbimist. Nende ainete hulka kuuluvad kofeiin ja muud toonilised ained. Need võivad põhjustada südamepekslemist, kõrget vererõhku ja unetust. Samuti ole ettevaatlik lahustuva kohviga, kuna see sisaldab palju rohkem kofeiini kui tavaline kohv. Loomsete rasvade tarbimist tuleks piirata 25 grammi päevas. Hüpertensioon ja ateroskleroos on omavahel tihedalt seotud. Kõrge vererõhk aitab kaasa sellise haiguse nagu ateroskleroosi tekkele ja see võib ise tekkida selle taustal. Selle sündroomi vastu võitlemiseks peate vähendama küllastunud rasvhapete rikaste loomsete rasvade tarbimist ja asendama need taimeõlidega (oliiviõli, päevalill, puuvillaseemned jms). Patsiendid peaksid vältima kolesterooli sisaldavate toitude söömist (neerud, maks, rasvane liha, munakollased).
 • Suhkur. Suhkrupiirang peaks olema kuni 40 grammi päevas. Selle liig on seotud ateroskleroosi tekkega.
 • Pagaritooted. Hüpertensiooniga patsiendid on sageli ülekaalulised. Sel juhul on vaja vähendada toiduainete kalorisisaldust, piirates sellega mitte ainult suhkru tarbimist, vaid ka moosi, jahutoodete, saia jms tarbimist. Sellistel juhtudel on väga tõhus abinõu nagu näiteks paastupäevad on igati teretulnud. Aga jällegi ainult patsienti jälgiva arsti soovitusel. Kord nädalas saate korraldada paastupäevi. See tähendab, et absoluutselt mitte midagi süüa, juua ainult vett. See aitab oluliselt kaasa kaalulangusele. Korraldada saab ka kodujuustupäevi: 400 grammi kodujuustu viie annuse jaoks, kaks klaasi keefirit, kaks tassi magustamata ja nõrka teed. Ja võite ka õunapäevi korraldada: kaks kilogrammi õunu viie annuse jaoks.

Peaksite suurendama järgmiste toodete tarbimist:

 • Kaalium. Seda sisaldavad tooted on hüpertensiooni ravis väga kasulikud. Ja neid tooteid peaks rohkem olema. Kaalium parandab südamelihase tööd ja aitab eemaldada ka liigset vedelikku. Kaaliumisoolasid leidub suurtes kogustes köögiviljades, puuviljades ja marjades, aga ka mahlades. Samuti on neis rikkalikult kapsas, kartul, kõrvits, aprikoosid, ploomid, rosinad, kuivatatud aprikoosid, kibuvitsamarjad.
 • Magneesium. Keha on vaja varustada magneesiumiga. See, nagu kaalium, on vajalik hüpertensiooni raviks. Magneesiumisooladel on veresooni laiendav toime, mis aitab vältida vasospasmi teket. Seda makrotoitainet leidub kliileivas ja rukkileivas, aga ka kaerahelves, nisus, hirsis, tatras, odrakruupis, peedis, porgandis, salatis, petersellis, mustas sõstras, kreeka pähklites ja mandlites.
 • Jood. Joodil on ka hüpertensiooni korral hea mõju ainevahetusele ja ainevahetusele üldiselt. Joodi sisaldavad toidud: kala, merevetikad, kalmaar. Soola piiramine, pakkudes kehale piisavas koguses magneesiumi- ja kaaliumisoolasid sisaldavaid tooteid, mis on arteriaalse hüpertensiooni ravi ja ennetava toitumise põhijooned.

Üldiselt tuleks dieedi ja ravi vahekorras kokku leppida patsienti jälgiva arstiga, kuna retsepti rikkumine võib kehale tõsiseid tagajärgi põhjustada.

Hüpertensiooni rahvapärased abinõud

Hüpertensiooni ravi rahvapäraste ravimitega on väga, väga tõhus. Selle mõju on üha pikaajalisem ja positiivsem, kuid ainult siis, kui patsient juhib tervislikku eluviisi ja järgib ranget dieeti.

Kuidas täpselt ravida hüpertensiooni rahvapäraseid abinõusid?

Rahvapäraste retseptide järgi valmistatud ravimtaimede keetmised, samuti hüpertensiooni raviks mõeldud infusioonid soovitavad arstid kasutada üsna pikka aega. Iga kahe-kolme kuu järel võite teha viie- või kümnepäevaseid pause. Nende tasude ja dekoktide koostis sisaldab spetsiaalseid taimi vererõhu alandamiseks. Neil on ka rahustav, rahustav, diureetiline ja spasmolüütiline toime. Sellised kollektsioonid sisaldavad paljusid teatud ühendeid, millel on meie kehale kasulik mõju. Neid nimetatakse bioloogiliselt aktiivseteks ühenditeks. Nende hulka kuuluvad: makro- ja mikroelemendid, vitamiinid, fütontsiidid, orgaanilised happed ja muud ained.

Hüpertensiooni raviks kasutatavate rahvapäraste retseptide näited:

 1. Kooritud sibul - kolm kilogrammi, lillemesi - pool kilo, viin - pool liitrit, jaotatud kreeka pähklid - umbes kolmkümmend tükki. Valmistamismeetod seisneb sibulast mahla pressimises, meega segamises, pähklite vaheseinte lisamises sellele segule. Kõik see valatakse viinaga ja infundeeritakse umbes kümme päeva. Pärast seda võib seda infusiooni võtta kolm korda päevas, üks supilusikatäis.
 2. Üks sidrun, kaks klaasi peedimahla, poolteist klaasi jõhvikamahla, klaas viina, 250 grammi lillemett. Kõik see segada ja võtta üks supilusikatäis tühja kõhuga kaks korda päevas.
 3. Võtke pool klaasi mett ja hakitud peet. Segage kõik ja võtke üks supilusikatäis enne sööki kolm korda päevas kolme kuu jooksul.

Samuti on mesilasmürgil head diureetilised omadused ja see blokeerib veresoonte spasme, laiendades neid. See tegevus viib vererõhu languseni. Seetõttu on soovitatav ka kaks korda nädalas mesilastega jäsemeid nõelata.

Traditsiooniline meditsiin annab soovitusi mesilaspiima ja taruvaigu kasutamiseks. Need on head võimsad antioksüdandid, samuti vähendavad väsimust ja aitavad puhastada keha, tõstavad selle vastupanuvõimet närvi- ja füüsilisele stressile.

Hüpertensiooni ravis on ette nähtud ka aroonia vilju. Neid saab keeta želee, kompottide, puuviljajookide, siirupite ja isegi moosi kujul. Nendest puuviljadest saadud mahl on suurepärase ravitoimega, mida võetakse kolm korda päevas pool tundi enne sööki.