Arteriaalne hüpertensioon

arteriaalne hüpertensioon

Mis on arteriaalne hüpertensioon? Seda haigust iseloomustavad vererõhu näitajad üle 140 mm Hg. Art. sel juhul külastavad patsienti peavalud, pearinglus ja iiveldus. Kõiki tekkinud sümptomeid saab kõrvaldada ainult spetsiaalselt valitud raviga.

Arteriaalne hüpertensioon võib olla iseseisev haigus või kaasneda erinevate patoloogiatega, olles nende sümptom. Hüpertensioon on üks südame isheemiatõve ja raske neerukahjustuse põhjusi.

Hüpertensiivsetel patsientidel normaliseeruvad näitajad sageli alles pärast spetsiaalsete ravimite võtmist ning rõhutõusu võib täheldada regulaarselt ja ilma nähtava põhjuseta. Haigust on täiesti võimatu ravida, kuid tõsiste tagajärgede ennetamine ja survet kontrolli all hoidmine on teostatav ülesanne.

Ärge ise ravige. Esimeste haigusnähtude korral pöörduge arsti poole.

Põhjused

Siiani pole essentsiaalse arteriaalse hüpertensiooni esinemise täpsed põhjused teada. On järgmised riskitegurid:

 • pärilikkus;
 • alatoitumus;
 • halvad harjumused;
 • rasvade ainevahetuse rikkumine;
 • neeruhaigus;
 • diabeet;
 • stress;
 • passiivne eluviis.

Haiguse klassifikatsioon

Diagnostilise uuringu käigus on rõhu tõusu põhjustavate patoloogiliste tegurite kontsentratsiooni asukohta väga raske kindlaks teha. Patogeneesis on ka erinevusi, võttes arvesse haiguse sorte. Arteriaalse hüpertensiooni klassifikatsioon on järgmine:

 1. Pulmonaalne essentsiaalne arteriaalne hüpertensioon - peetakse üheks arteriaalse hüpertensiooni liigiks, mis on haruldane, kuid kujutab endast suurt ohtu inimeste elule. Seda vaevust on sümptomite järgi väga raske tuvastada ja veelgi raskem ravida. Pulmonaalne arteriaalne hüpertensioon moodustub kopsuveresoonte resistentsuse suurenemise ja selle tagajärjel ebapiisava verevoolu tõttu.
 2. Pahaloomuline. Sellise arteriaalse hüpertensiooni sümptomid ilmnevad vererõhu tõusuna kuni 220/130. on kardinaalne muutus silmapõhjas ja nägemisnärvi ketta turse. Kui diagnoos tehti õigeaegselt, on seda tüüpi arteriaalset hüpertensiooni võimalik ravida.
 3. Renovaskulaarne arteriaalne hüpertensioon. Seda tüüpi haiguste tekke põhjused on selliste patoloogiate olemasolu nagu vaskuliit, veresoonte ateroskleroos ja pahaloomulised moodustised neerudes. Haiguse patogenees taandub iseloomuliku rõhu moodustumisele, mida võib kujutada normaalse süstoolse ja kõrgenenud diastoolse vererõhu korral.
 4. Labiilne arteriaalne hüpertensioon. Seda tüüpi haiguste puhul on iseloomulik rõhu perioodiline normaliseerumine. Selle arteriaalse hüpertensiooni vormi all kannatavaid patsiente ei nimetata patsientideks, kuna see seisund ei ole patoloogia. Mõnel juhul normaliseerub vererõhk teatud aja jooksul.

Sümptomaatiline arteriaalne hüpertensioon ja selle liigid

Sekundaarne arteriaalne hüpertensioon on patoloogiline protsess, mis on seotud vererõhu normaliseerimisega seotud elundite haigustega. Sellel on järgmine klassifikatsioon:

 1. Hemodünaamiline - seotud hemodünaamiliste seisundite rikkumistega suurte veresoonte orgaanilise patoloogia tõttu. See sümptomaatilise arteriaalse hüpertensiooni vorm tekib aordikambri seinte skleroosi, aordi koarktatsiooni, aordiklapi puudulikkuse tõttu.
 2. Neurogeenne. Seda tüüpi sümptomaatiline arteriaalne hüpertensioon tekib perifeerse närvisüsteemi haiguste, ajuvigastuste, ateroskleroosi tõttu.
 3. Endokrinopaatia. Seda sümptomaatilise arteriaalse hüpertensiooni vormi täheldatakse neerupealiste, hüpofüüsi, difuusse toksilise struuma hormonaalselt aktiivsete kasvajate korral.
 4. Nefrogeenne arteriaalne hüpertensioon. Seda tüüpi sümptomaatiline arteriaalne hüpertensioon tekib järgmistel põhjustel: neerupõletik, nende kokkusurumine, neerukivitõbi. Nefrogeense arteriaalse hüpertensiooniga kaasneb äkiline algus, kiire ja sageli pahaloomuline kulg. Nefrogeenne arteriaalne hüpertensioon jaguneb kahte tüüpi: renovaskulaarne ja parenhümaalne.
 5. Ravim. Seda sümptomaatilise arteriaalse hüpertensiooni vormi seostatakse vererõhku tõstvate ravimite kasutamisega.

Sümptomid

Enne arteriaalse hüpertensiooni tüsistuste tekkimist kulgeb see ilma teatud ilminguteta. Selle haiguse ainus sümptom on kõrge vererõhk. Hüpertensiooni patogenees taandub peavalude tekkeks kuklas ja otsmikul, pearingluseks ja ebaloomulikuks heliks kõrvades.

Sihtorgani kahjustus

Sellised arteriaalse hüpertensiooni sümptomid ilmnevad kõige esimesena nende elundite suurenenud tundlikkuse tõttu suurenenud rõhu suhtes. Vereringehäirete esimest etappi iseloomustab peavalu ja pearingluse teke. Seejärel on patsiendil nõrkus, silmade ees vilkuvad mustad täpid, raskused rääkimisel. Sellised sümptomid häirivad inimest haiguse hilises staadiumis. Lisaks võivad tekkida tüsistused nagu ajuinfarkt ja hemorraagia.

Südamepuudulikkus

Sel juhul väheneb haiguse patogenees vasaku vatsakese suurenemiseni kompenseeriva reaktsiooni tõttu, mille eesmärk on seina pinge normaliseerimine. Selle tulemusena suurenenud järelkoormus, südamepuudulikkus. Kui süda on kahjustatud, pole kõige soodsamaid prognoose, sest sellised muutused selle töös on südamepuudulikkuse, äkksurma ja ventrikulaarsete rütmihäirete tekke põhjused. Iseloomulikud sümptomid on järgmised:

 • kopsuturse;
 • hingamisraskused füüsilise tegevuse ajal;
 • südame astma.

Mõnel juhul põhjustab arteriaalne hüpertensioon lastel ja täiskasvanutel teatud iseloomuga valu südame piirkonnas. Nad võivad külastada puhkeseisundis või emotsionaalses ülepinges olevat inimest ilma füüsilist tegevust tegemata. Esitatud valude rinnus peamine ilming on nende kõrvaldamise võimatus nitroglütseriini abil.

Selle patoloogilise protsessi patogenees mõnel patsiendil väheneb õhupuuduse tekkeks haiguse varases staadiumis pärast väikeste koormuste rakendamist või puhkeasendis. Kõik see viitab iseloomulikele muutustele südamelihases ja südamepuudulikkuse tekkele. Sellise haigusega on inimestel alajäsemete tursed, mille põhjuseks on naatriumi- ja veeioonide peetus organismis.

Kui kahjustus on mõjutanud neere, siis uriinianalüüsi läbimisel leitakse selles valk, samuti täheldatakse mikrohematuuriat ja silindruriat. Väga harva hõlmab haiguse patogenees neerupuudulikkuse tekkimist.

Silmakahjustus

Mitte nii sageli mõjutab see laste ja täiskasvanute arteriaalne hüpertensioon nägemist, mille tulemuseks on valgustundlikkuse vähenemine ja pimedus. Kui kõrge vererõhu taustal on nägemiskahjustus, on patsientidel silmade ees mustad täpid, udu või loor. Selliste muutuste põhjused on võrkkesta vereringe rikkumine. Tüsistused võivad ilmneda diploopia, nägemiskahjustuse või täieliku nägemise kaotusena.

Peavalu

Seda sümptomit peetakse arteriaalse hüpertensiooni kõige tavalisemaks. Ta teeb patsiendile muret igal kellaajal päeval või öösel. See võib olemuselt lõhkeda ja keskenduda kuklasse ja seejärel levida kogu peapiirkonnas. Suurenenud peavalu arteriaalse hüpertensiooni korral tekib köhimisel, pea kallutamisel. Sellega võib kaasneda silmalaugude ja näo turse. Sel juhul massaaži tegemisel paraneb arteriaalse hüpertensiooniga patsientidel vere väljavool veenides ja see viib valu vähenemiseni kuni selle täieliku kadumiseni.

On juhtumeid, kui kirjeldatud haiguse taustal esinevad peavalud on pea enda või kõõluste pinges pehmete lihaste tagajärg. Sellise valu sündroomi moodustumine toimub pärast psühho-emotsionaalset või füüsilist ülekoormust. Reeglina on selline valu oma olemuselt pigistav või pingutav. Arteriaalse hüpertensiooni all kannataval patsiendil on iiveldustunne, pearinglus. Pikaajalise valu korral on iseloomulik lakkamatu valu, patsientidel tekib ärrituvus, suureneb tundlikkus teravate helide suhtes, nad muutuvad kiireks.

Haiguse etapid

Selle patoloogilise protsessi staadiumi õigeks määramiseks on vaja kasutada klassifikatsiooni. See sõltub sihtorgani kahjustusest. Haigusel on kolm etappi.

Lihtne

Seda etappi iseloomustab vererõhu kerge tõus 180/100 mm Hg. Art. rõhu tase on ebastabiilne. Arteriaalse hüpertensiooniga patsiendi puhkeajal normaliseeruvad vererõhu näitajad. Haiguse fikseerimise tõttu tõuseb rõhk paratamatult. Väga sageli ei kurda inimesed tervisehäirete tekkimise üle. Kuid lihtsa etapi jaoks on iseloomulikud selle sümptomid:

 • peavalud;
 • müra kõrvades;
 • halb uni;
 • vaimne langus;
 • pearinglus;
 • ninaverejooks.

Reeglina ei esine vasaku vatsakese hüpertroofia ilminguid, EKG-l puuduvad kõrvalekalded, neerufunktsioon ilma patoloogiliste muutusteta, silmapõhja ei muutu.

Keskmine

Seda etappi iseloomustab kõrgem ja stabiilsem vererõhu tase. See võib ulatuda 180–105 mm Hg-ni. Art. patsientidel esineb sageli peavalu, pearinglust, valu südame piirkonnas, millel on stenokardia.

Seda etappi iseloomustavad tüüpilised hüpertensiivsed kriisid. Haiguse patogenees hõlmab järgmisi märke sihtorganite kahjustusest:

 • vasaku hüpertroofia;
 • I tooni nõrgenemine südame tipus;
 • aktsent II toon aordil;
 • mõnel patsiendil subendokardiaalse isheemia EKG sümptomid.

Kesknärvisüsteemi osas esineb erinevaid vaskulaarse puudulikkuse, ajuinsuldi, mööduva ajuisheemia ilminguid. Silmapõhja jaoks toimub lisaks arterioolide vähendamisele ka veenide kokkusurumine, nende suurenemine, hemorraagia, eksudaadid. Selles etapis väheneb verevool neerudes ja glomerulaarfiltratsiooni kiirus. Kuid uriini analüüsimisel on neid ilminguid võimatu tuvastada.

raske

Seda haiguse staadiumi iseloomustavad sagedased vaskulaarsed õnnetused. Need tekivad vererõhu olulise ja stabiilse tõusu, samuti arterioskleroosi ja suuremate veresoonte ateroskleroosi progresseerumise tõttu. Selles etapis jõuab vererõhk 230–120 mm Hg. Art. vererõhu spontaanset normaliseerumist ei toimu. Raske staadiumis mõjutab haigus järgmisi organeid:

 • süda - moodustuvad stenokardia, vereringepuudulikkus, müokardiinfarkt, rütmihäired;
 • aju - moodustuvad isheemilised ja hemorraagilised infarktid, entsefalopaatia;
 • silmapõhja;
 • neerud - madal verevool ja glomerulaarfiltratsioon.

Riskitegurid

Praegu sõltub kirjeldatud haiguse tõsidus otseselt riskifaktoritest. Risk seisneb kardiovaskulaarsete tüsistuste tekkes kõrge vererõhu taustal. Võttes arvesse esitatud tüsistusi, diagnoositakse arteriaalse hüpertensiooni tagajärgede prognoos. Haiguse kulgu ja prognoosi halvendavad järgmised riskitegurid:

 • vanus - meestel pärast 50 aastat, naistel pärast 60 aastat;
 • suitsetamine;
 • kõrge kolesterool;
 • pärilik tegur;
 • ülekaalulisus;
 • hüpodünaamia;
 • diabeet.

Esitatud riskifaktorid on kõrvaldatavad (korrigeeritavad) ja ei pruugi olla korrigeeritavad. Esimest tüüpi riskifaktoreid iseloomustavad suhkurtõbi, kõrge kolesteroolitase, suitsetamine, kehaline passiivsus. Korrigeerimata riskitegurid on rass, perekonna ajalugu ja vanus.

Võttes arvesse arteriaalse hüpertensiooni astet ja haigust soodustavaid tegureid, prognoositakse järgmise 10 aasta jooksul selliste tüsistuste teket nagu südameinfarkt või insult.

Kerge arteriaalse hüpertensiooni astme ja riskifaktorite puudumise korral on kardiovaskulaarsüsteemi tüsistuste teke järgmise 10 aasta jooksul minimaalne. Üheaastase mitteravimiraviga ja elustiili läbivaatamisega on võimalik patoloogilise protsessi see aste kõrvaldada. Kui rõhunäidud on suuremad kui 140/90 mm Hg. Art. , Siis määratakse uimastiravi.

Keskmise riskiastmega kaasneb tüsistuste teke arteriaalse hüpertensiooni taustal 10 aasta jooksul suhtega 20%. II astme arteriaalset hüpertensiooni ravitakse samamoodi nagu 1. astmega, kuid siin korrigeeritakse ka dünaamika kontrolli kuueks kuuks. Kui vererõhu ja selle stabiilse säilimise tulemused on kehvad, viiakse läbi uimastiravi.

Kõrge riskiteguritega kaasneb tüsistuste teke 30% ulatuses. Sellises olukorras määratakse arteriaalse hüpertensiooni all kannatavale patsiendile täielik diagnoos koos mitteravimiraviga.

Väga suure riski korral määratakse patsiendile kiireloomuline arteriaalse hüpertensiooni diferentsiaaldiagnostika ja ravimite võtmine.

Diagnostilised meetodid

MRI kui meetod hüpertensiooni diagnoosimiseks

Alles pärast põhjalikku uuringut saate määrata tõhusa ravi ja kõrvaldada kõik selle haiguse ilmingud. Arteriaalse hüpertensiooni diagnoos põhineb järgmistel uuringutüüpidel:

 • EKG, glükoosianalüüs ja täielik vereanalüüs;
 • Neerude ultraheliuuring, uurea taseme määramine, kreatiniinisisaldus veres, üldine uriinianalüüs - viiakse läbi, et välistada haiguse tekke neerude olemus;
 • Feokromotsütoomi kahtluse korral on soovitatav teha neerupealiste ultraheliuuring;
 • hormoonide analüüs, kilpnäärme ultraheli;
 • aju MRI;
 • Konsultatsioon neuroloogi ja oftalmoloogiga.

Tõhus teraapia

Arteriaalse hüpertensiooni ravi peab toimuma arsti pideva järelevalve all. Just tema on kohustatud panema täpset diagnoosi, tegema täiendavat diagnostikat, mis hõlmab kontrollimist:

 • silmapõhja;
 • neerufunktsioon;
 • südame töö.

Pärast seda saab spetsialist määrata antihüpertensiivse ravi, määrata mitmesuguseid tüsistusi. Reeglina hospitaliseeritakse patsiendid, kellel arteriaalse hüpertensiooni sündroom avastati esimest korda, et viia läbi kõik vajalikud uuringud ja valida ravi.

Mitteravimite ravi

Sellist ravi soovitatakse kõigile patsientidele, olenemata ravimite kasutamise haigusastmest. Selline hüpertensiooni ravi hõlmab:

 1. Suitsetamisest loobumiseks. Väga oluline on muuta oma elustiili, sellised muutused on suurepärane südame-veresoonkonna haiguste ennetamine.
 2. Lisakilode kaotamine. Kõrge vererõhu sagedane põhjus on liigne kaal, seega on dieedil selles küsimuses oluline roll. Lisaks mõjutab tasakaalustatud ja õige toitumine soodsalt selliseid riskifaktoreid nagu suhkurtõbi, müokardi hüpertroofia.
 3. Vähendatud soola tarbimine. Käimasolevate uuringute kohaselt aitab vähendatud soolakogus 4, 5 g-ni päevas vähendada süstoolset vererõhku 4-6 mm Hg võrra. Art.
 4. Kangete jookide ebaoluline tarbimine.
 5. Spetsiaalselt välja töötatud dieet. Teie dieet peaks sisaldama köögivilju, puuvilju, kõrge magneesiumi, kaaliumi, kaaliumi, kala, mereande. Lisaks hõlmab dieet piiratud loomsete rasvade tarbimist.
 6. Aktiivne elustiil. Siin on 3-4 korda nädalas 30 minutit kiirkõnni väga kasulik. Isomeetriliste koormuste tegemisel võite esile kutsuda vererõhu tõusu.

Ravi

Ravi ravimitega tuleb määrata, võttes arvesse järgmisi soovitusi:

 1. Ravi algab väikeste ravimite annustega.
 2. Terapeutilise toime puudumisel on vaja ühe ravimi kasutamine asendada teisega. Kraadide vaheline intervall peaks olema alla 4 nädala, eeldusel, et vererõhu kiiret langust pole vaja.
 3. Pikatoimeliste ravimite kasutamine 24-tunnise toime saavutamiseks ühekordse annusega.
 4. Seadmete optimaalse kombinatsiooni rakendamine.
 5. Ravi peaks olema püsiv. Ravimi kasutamine kursustel ei ole lubatud.
 6. Tõhus vererõhu kontroll aastaringselt aitab kaasa ravimite annuse ja koguse järkjärgulisele vähendamisele.

Ennetavad tegevused

Arteriaalse hüpertensiooni ennetamine hõlmab järgmisi soovitusi:

 1. Kui pereliikmetel on see haigus ja te olete üle 30-aastane, peate regulaarselt mõõtma oma survet.
 2. Loobu suitsetamisest ja alkoholist.
 3. Järgida tuleks madala rasvasisaldusega ja madala soolasisaldusega dieeti.
 4. Treeni õues.
 5. Vältige erinevaid stressirohke olukordi.
 6. Säilitage normaalne kehakaal.

Arteriaalse hüpertensiooniga võib inimene elada normaalset täisväärtuslikku elu, kuid järgides kõiki kirjeldatud soovitusi. Vererõhu kontroll on sel juhul haiguse eduka ravi üks peamisi komponente. Seetõttu proovige haigust mitte alustada ja külastage õigeaegselt arsti, et vältida mitmesuguseid tõsiseid tüsistusi.