Hüpertensiooni etapid ja astmed

Hüpertensiooni diagnoosi olemasolule mõeldakse alles siis, kui näol on püsiv vererõhu tõus või sagedased hüpped. Samal ajal avalduvad hüpertensiooni erinevad staadiumid erineva tugevusega. Haiguse varajases staadiumis ei ole inimesed tavaliselt probleemide arengust teadlikud. Mõnikord pööratakse arteriaalse hüpertensiooni tekkimisel isegi kergele temperatuuri tõusule rohkem tähelepanu kui seisundi rikkumisele. Patoloogia tüübid erinevad sümptomite avaldumise tugevuse ja kaasnevate häirete esinemise poolest kehas. Tegelikult pole kõrge vererõhk isegi ilmsete märkide puudumisel vähem ohtlik kui siis, kui sellele lisanduvad erinevad kehahäired. Hüpertensiooni tunnusteks on: jäsemete värisemine, iiveldus, peavalud, kärbsed silmade ees. Kõik sümptomid arenevad siseorganite verevarustuse probleemide tõttu.

vererõhu mõõtmine hüpertensiooni korral

Hüpertensiooni etapid

Hüpertensiooni kliinik jaguneb vastavalt mõjule kogu kehale ja kaasnevate sümptomite tugevusele staadiumi ja raskusastme järgi. Seal on 3 etappi. Etappideks jagamine aitab arstil saadud diagnostilisi andmeid süstematiseerida ja valida õige taktika patsiendi seisundi korrigeerimiseks.

1 etapp

Vererõhu tase hüpertensiooni 1. staadiumis ei ületa 159/99. See tõus võib püsida mitu päeva. Puhkus aitab normaliseerida vererõhku, kõrvaldades stressi. Patoloogia edasise progresseerumisega ei ole rõhunormi taastamine nii lihtne.

Haiguse praeguses arengustaadiumis ei ole märke, et see avaldaks mõju sihtorganitele. Sel põhjusel on arteriaalne hüpertensioon sageli asümptomaatiline. Ainult mõnikord on uni häiritud, võivad tekkida pea- ja südamevalud.

Kliinilise diagnostika läbiviimisel võib tuvastada silmapõhja arterite toonuse kerget tõusu. Haiguse esimesel etapil on hüpertensiivse kriisi oht minimaalne, sageli tekib see olukord ainult väliste asjaolude mõju tõttu kehale. See risk suureneb ka naistel menopausi ajal. Esialgne staadium allub ravile hästi. Tavaliselt piisab selleks elustiili muutmisest. Ravimeid pole alati vaja. Õigeaegse ravi ja arsti juhiste range järgimise korral on prognoos soodne.

2 etapp

See on veresoonte aktiivsete patoloogiliste muutuste staadium - raske hüpertensioon. Rõhk 2. etapis ulatub 179/109-ni. Puhkus ei taasta oma taset. Inimene kaebab piinavate peavalude, pingutuse ajal õhupuuduse, une halvenemise, pearingluse ja pulsi kiirenemise üle.

Seda etappi iseloomustab esimeste märkide areng siseorganitest. Raske hüpertensiooni kõige levinumad sümptomid on:

 • vasaku vatsakese hüpertroofia nähud;
 • võrkkesta arterite valendiku ahenemine;
 • kolesterooli taseme tõus veres;
 • valgu olemasolu uriinis.

2. astme hüpertensioon suurendab märkimisväärselt ohtlike tüsistuste riski, mis võivad põhjustada insuldi. Ilma pideva arstiabita see ei toimi.

3 etapp

See on sihtorganite häirete staadium, mis on tingitud patoloogilistest muutustest arterites ja verevoolu häiretest kogu kehas. Väga raske hüpertensioon 3. staadiumis. Hüpertensiooni viimane staadium on kõige raskem, kehas arenevad ulatuslikud häired, mis mõjutavad sihtorganeid. Kõige enam kannatavad silmad, neerud, aju ja süda. Kolmanda etapi rõhk on stabiilne, seda on raske normaliseerida isegi uimastiraviga. Sageli on hüppeid kuni 180/110 mm Hg. Art. ja veelgi enam. Sümptomatoloogia sarnaneb 2. etapis esinevaga, kuid lisaks sellele kaasnevad sellega kahjustatud elundite patoloogilised ilmingud. Mälu sageli halveneb, südame löögisagedus on tugevasti häiritud, nägemisteravus väheneb.

See etapp on ohtlik, kuna see mõjutab alati südant. Selle kontraktiilsus ja impulsside juhtivus müokardis on häiritud.

kraadid

Vererõhu tõusuga ja võetud meetmete mõju puudumisega võib eeldada, et haigus progresseerub. Optimaalne vererõhu tase on 120/80. Süstoolse rõhu norm jääb vahemikku 120–129 ja diastoolne 80–84. Kõrge normaalrõhk on ka siis, kui inimene tunneb end hästi – kuni 139/89 mm Hg. Art. Meditsiinis klassifitseeritakse hüpertensioon 3 kraadiks.

I kraad

I astme arteriaalne hüpertensioon on kerge, seda iseloomustavad rõhulangused ja kõikumised vahemikus 140/90 kuni 159/99. Kriisioht sellises olukorras on viidud miinimumini, puuduvad teiste organite ja keskorganite talitlushäirete sümptomid. närvisüsteem. Rünnaku mahasurumiseks peate lisaks spetsiaalsete pillide võtmisele veidi lõõgastuma, püüdma vältida stressi, jalutuskäigud ja positiivsed emotsioonid avaldavad tervisele kasulikku mõju.

peavalu koos hüpertensiooniga

Kui süstoolne rõhk ei ületa 159 ja diastoolne - 99 mm Hg. Art. , siis diagnoositakse inimesel kerge hüpertensioon – esimene aste. Seda iseloomustavad järgmised märgid:

 • peavalud, mis ägenevad pingutusega;
 • torkav, valutav tunne vasakul rinnus, kiirgub abaluu ja käe alla;
 • pearinglus, mis on nii intensiivne, et see võib viia minestamiseni;
 • südamelöökide kiirenemine;
 • mustad kärbsed;
 • tinnitus;
 • unehäired.

Inimene ei märka loetletud sümptomeid, kui need pidevalt arenevad. Hüpertensioonihoog võib alata stressi mõjul ja korraliku abiga mööduda tagajärgedeta.

II aste

2. astme hüpertensioon hakkab aktiivsemalt arenema. Rõhutase ulatub juba 160/100 - 179/109. Tekivad hüpertensiivse kriisi tunnused - ilmub külm higi, nahale tekivad hanenahk, näonahk muutub punaseks.

Haiguse 2. astme sümptomid on järgmised:

 • mööduv ajuisheemia - elundi verevoolu halvenemine;
 • kreatiniini kontsentratsiooni tõus veres;
 • võrkkesta arterite ahenemine;
 • vasaku vatsakese suuruse suurenemine;
 • valk uriinis, mis leitakse testide kohaletoimetamise ajal;
 • püsiv väsimus;
 • iiveldus;
 • pulsatsioonid peas;
 • näo turse;
 • tugev higistamine;
 • siseorganite kahjustus;
 • sõrmede tuimus;
 • udune nägemine;
 • kriisid.

Ravimid ei tule hästi toime patsiendi seisundi normaliseerimisega. Arstid pööravad tähelepanu mitte ainult rõhu tasemele, vaid ka haiguse arengu kiirusele. Teise astme hüpertensioon mõjutab neere. Patsient kaebab peaaegu alati halb enesetunne.

III aste

Hüpertensiooni 3. aste on kõige raskem. Selle ilmnemisel langeb nägemine järsult, mälu halveneb, sageli tekib tahhükardia ja hüpertensiivse kriisi oht on suur. Selle seisundi tüsistuste hulka kuuluvad tromboos, entsefalopaatia, aneurüsm, neerude ja südame vasaku vatsakese puudulikkus, verevalumite teke kogu kehas ja nägemisnärvi turse. Patoloogia on pöördumatu. Kolmanda astme hüpertensiooniga vajab patsient tingimata välist abi ja hooldust. Hüpertensiooni peamised nähud on:

 • arütmia;
 • kõnnaku ebakindlus;
 • märkimisväärne nägemiskahjustus;
 • aju verevoolu rikkumine, provotseerides pareesi ja halvatust;
 • kriis, millega kaasneb segasus ja kõnehäired;
 • terav valu südames;
 • vere rögaeritus;
 • liikumis- ja iseteenindusvõime piiratus;
 • suutmatus korralikult suhelda.

Need sümptomid viitavad hüpertensiooni progresseerumisele ja uute elundite kaasamisele haigusesse. Järk-järgult tekivad pöördumatud tüsistused.

Klassifikatsioon riskitegurite järgi

Hüpertensioon on esiteks ohtlik mitmete ja sageli pöördumatute tüsistuste tõttu. Enamik patsiente muutub puudega või sureb mitte konkreetselt kõrge vererõhu tõttu, vaid ägedate häirete tõttu teistes elundites, mida see esile kutsub.

Kõige ohtlikumad seisundid on isheemiline nekroos, ajuverejooks, südameatakk, neerupuudulikkus. Teiste elundite talitlushäiretega seotud mitmesuguste tüsistuste vältimiseks määrab arst uuringu käigus riskiastme. Riskitasemed on tähistatud numbritega 1 kuni 4. Selgub, et diagnoos sisaldab teavet kahjustuse astme ja riski kohta, näiteks GB 2 aste, risk 4.

Madal risk (oluline)

Seda hüpertensiooni tüsistuste tekke riskinäitajat täheldatakse 1. staadiumis kerge hüpertensiooniga alla 65-aastastel naistel ja alla 55-aastastel meestel. Järgmise 10 aasta jooksul tekivad ainult 15% inimestest hüpertensioonist tingitud täiendavad südame- ja veresoonkonnahäired. Tavaliselt pöörduvad need patsiendid perearstide vastuvõtule, sest kardioloogi külastamine ja tõsine ravi ei ole mõttekas.

Kui väikesed riskid siiski püsivad, peab inimene järgmise 6 kuu jooksul elustiili muutma. See toob kaasa positiivseid arenguid. Kui tulemusi ei ole ja vererõhu langust pole võimalik saavutada, on soovitatav muuta patsiendi juhtimise taktikat ja rakendada ravimteraapiat.

Keskmine risk

Sellesse patsientide rühma kuuluvad hüpertensiivsed patsiendid, kelle vererõhu näitajad ei ületa 179/110. Reeglina on neil inimestel 1–2 riskitegurit järgmistest:

 • suitsetamine;
 • geneetika;
 • ülekaalulisus;
 • kõrge kolesterooli kontsentratsioon;
 • kehalise aktiivsuse puudumine;
 • halvenenud glükoositaluvus.

Järgmise 10 aasta jooksul arenevad ohtlikud kardiovaskulaarsed patoloogiad välja 20% juhtudest. Õige elustiili korraldamine on tervise hoidmise lahutamatu osa. 3-6 kuu jooksul ei pruugita ravimeid välja kirjutada, et patsient saaks elustiili muutmisega võimalikult palju tervist taastada.

kõrge riskiga

Sellesse riskirühma kuuluvad patsiendid, kelle näitajad on 179/110 või rohkem, kui esineb rohkem kui 2 eelsoodumust. Samuti on suur risk inimestele, kellel on sihtorganikahjustused, suhkurtõbi, võrkkesta veresoonte häired ja ateroskleroos.

Samuti ei pruugi riskifaktorid olla, kuid 3. staadiumi hüpertensiooniga inimesed on kõrge riskiga niikuinii. Neid peab ravima kardioloog. Tüsistuste risk on 30%. Elustiili normaliseerimist kasutatakse ainult täiendava taktikana spetsiaalselt valitud ravimite võtmise taustal. Kõige tõhusamate ravimite valik tuleks läbi viia niipea kui võimalik.

Ravi lähenemisviisid

Hüpertensiooni ravi peamine eesmärk on vähendada survet ja ennetada tagajärgi. Täielik taastumine on võimatu, kuid staadium ja piisav ravi aitavad peatada patoloogia aktiivse progresseerumise ja minimeerida hüpertensiivse kriisi riski.

Narkootikumide ravi hõlmab tavaliselt antihüpertensiivsete ravimite kasutamist, mis pärsivad norepinefriini tootmist ja selle vasomotoorset aktiivsust. Samal ajal on vajalik diureetikumide, trombotsüütide agregatsiooni vastaste, hüpoglükeemiliste, hüpolipideemiliste ja rahustavate ravimite määramine. Oodatud tulemuse puudumisel viiakse korraga läbi mitme antihüpertensiivse ravimi kombineeritud toime.

Hüpertensiivse kriisi korral tuleb rõhku langetada tunni jooksul pärast rünnakut, vastasel juhul suureneb ohtlike tüsistuste ja surma oht. Sellises olukorras kasutatakse antihüpertensiivseid ravimeid süstimise või tilguti teel.

pillid hüpertensiooni vastu

Sõltumata keha talitlushäirete astmest ja staadiumist on oluline ravimeetod toitumise normaliseerimine, eridieedi järgimine. Dieet sisaldab tingimata magneesiumi, kaaliumi, vitamiinidega rikastatud toite. On vaja piirata soola kasutamist, loobuda alkoholist, praetud ja rasvastest toitudest. Rasvumise korral väheneb dieedi päevane kalorisisaldus, suhkur, kondiitritooted ja muud kondiitritooted on keelatud.

Hüpertensiooniga inimestele on kasulik mõõdukas füüsiline aktiivsus – treeningravi, ujumine, kõndimine. Hüpertensiooniga heaolule mõjub hästi ka ravimassaaž. Suitsetamine on rangelt keelatud, psühhoterapeutiliste tavade ja lõõgastustehnikate abil tuleks arendada vastupanuvõimet stressile.

Kompleksse ravi efektiivsust hinnatakse mitme kriteeriumi alusel:

 1. Lühiajalised eesmärgid on rõhu normaliseerimine tasemeni, mille juures patsient tunneb end hästi.
 2. Keskpika perioodi eesmärgid on sihtorganite patoloogiate tekke ja aktiivse arengu ennetamine.
 3. Pikaajalised eesmärgid on tüsistuste vältimine ja patsiendi eluea pikendamine.

Hüpertensioon on haigus, mida on palju lihtsam ennetada, kui sellega terve elu võidelda, püüdes sümptomeid leevendada ja haigusseisundi süstemaatilist halvenemist ära hoida. Mida varem diagnoositakse ja määratakse hüpertensiooni staadium, seda tõhusam on ravi.